Kolagen – jaką rolę odgrywa i jak go uzupełnić?

Kolagen – jaką rolę odgrywa i jak go uzupełnić?

Kolagen to istotny budulec tkanki łącznej w organizmach żywych. Odpowiada za budowanie skóry, ścięgien, stawów, kości czy rogówki oka. Z wiekiem jednak zdolność do odtwarzania zanikających włókien kolagenowych będzie się zmniejszać a skutkiem tego będzie pojawienie się zmarszczek, wypadanie włosów, bolące stawy.

Zdrowy organizm posiada zdolność do odbudowania zanikającego kolagenu. Jednak z wiekiem ta zdolność będzie tak naprawdę coraz mniejszy i dlatego właśnie pojawiają się oznaki starzenia skóry. Mniej więcej od 26 roku życia zdolność do tworzenia się kolagenu w organizmie staje się mniejsza. Z tego powodu rozpoczyna się proces utraty jędrności skóry, można mówić o usztywnieniu i bólu stawów. Zmniejszać się będzie również odporność. Na początku nie będzie to szczególnie dolegliwe, jednak już wtedy będzie trzeba uzupełniać kolagen, który ma zahamować proces starzenia.

Rola kolagenu w organizmie

Kolagen działa w taki sposób, że utrzymuje napięcie oraz jędrność skóry a także mocne i lśniące włosy. Włókna kolagenowe to budulec ścięgien i stawów. To rusztowanie dla organów wewnętrznych, występuje w tkankach, które budują błony śluzowe oraz wnętrze tętnic i żył. Może się pojawiać w tkance, która tworzy blizny w przypadku urazów.

Funkcje kolagenu

Naturalny kolagen odpowiada za dobre funkcjonowanie narządów wewnętrznych, mięśni, układu kostnego a także nerwowego. W związku z powyższym uzupełnienie kolagenu będzie zalecane nie tylko ze względów estetycznych ale również zdrowotnych. Hamowanie procesu starzenia ma sprawić, że zachowamy sobie prawidłowe funkcjonowanie naszych narządów wewnętrznych, układu kostnego i mięśni. Uzupełnianie kolagenu będzie więc potrzebne nie tylko z powodu chęci działania na estetykę, ale ma także znaczenie praktyczne, wpływa na zdrowie.

Skutki niedoboru kolagenu

Jeśli będzie nam brakować kolagenu pojawiają się różnorakie złe elementy naszego samopoczucia. Między innymi problemem może stać się ból stawów, zmarszczki, cellulit. Braki kolagenu sprawią, że będzie mniej mazi stawowej, pojawiają się zmarszczki, zwiotczenie skóry oraz jej wysuszenie. U niektórych pojawiać się mogą rozstępy, ponieważ mamy osłabione włókna i ich mniejsza podatność na rozciąganie sprawia, że pękają a to powoduje, że pojawiają się rozstępy.

Uzupełnianie kolagenu – metody

Jeśli chcemy uzupełniać braki w kolagenie powinno się zdecydować na dwa działania. albo będzie to forma doustna i kapsułki, kolagen naturalny w formie suplementu albo też wprowadzi się preparaty kosmetyczne stosowane zewnętrznie.