Właściwości aloesu

Właściwości aloesu

Firmy kosmetyczne, farmaceutyczne zasypują nas co rusz nowymi składnikami, które mają działać coraz lepiej i efektywniej. Po co jednak szukać nowych skoro natura ma dla nas uniwersalny produkt jakim będzie aloes.

O aloesie słów kilka

Aloes zalicza się do roślin liliowatych. Występuje na terenie Afryki, Półwyspu Arabskiego oraz w basenie Morza Śródziemnego. Przede wszystkim znajduje się na suchych, piaszczystych albo kamienistych obszarach. W naszym kraju uprawiany przede wszystkim w warunkach szklarniowych albo w doniczkach jako ozdobna roślina.

Obecnie mamy przynajmniej 200 gatunków tej rośliny, ale tylko pięć z nich charakteryzuje się leczniczymi właściwościami. Chodzi o aloes zwyczajny, uzbrojony, drzewiasty, saponaria. Zdrowotna moc mieści się w liściach, które pokryte są woskowym nalotem. Po tym jak je przetniemy znajdziemy żelowo śluzowy miąższ. Do celów farmaceutycznych albo kosmetycznych używane są liście świeże oraz sok zagęszczony z nich pozyskiwany.

Właściwości aloesu

W skład miąższu aloesu wchodzi około 140 substancji aktywnych, które wykorzystywane są do produkowania leków oraz kosmetyków. Aloes ma w składzie witaminy z grupy B a także kwas foliowy. Witaminy odpowiadają za dobre funkcjonowanie układu nerwowego, metabolizm oraz będą koić nerwy. Czytaj więcej: Właściwości lecznicze aloesu na duoaloes.pl

Rośliny medyczne

Człowiek sam nie jest w stanie ich syntetyzować, dlatego ważna będzie suplementacja w codziennej diecie. Kwas foliowy powinien mieć wielkie znaczenie szczególnie, gdy chodzi o początkowe etapy ciąży, gdyż będzie wpływał na kształtowanie się układu nerwowego płodu.

Poza witaminami aloes będzie miał również bardzo dużo aminokwasów egzogennych a więc takich, których sam nie będzie w stanie tworzyć. Znajduje się tam lizyna, treonina, walina, tryptofan, leucyna, izoleucyna, fenyloalanina. Aloes zawiera wiele mikroelementów, a więc substancji, których zapotrzebowanie będzie poniżej 100 mg na dzień. To one tak naprawdę pełnią wiele funkcji w naszym organizmie. W aloesie znajduje się między innymi: sód, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk, mangan, miedź, kobalt, nikiel, molibden, stront i bar. Zobacz temat na forum: https://forum.abczdrowie.pl/forum-zywienie-i-fitness/95606,oczyszczanie-organizmu-a-aloes

Wykorzystanie aloesu

Aloes obecnie jest bardzo chętnie wykorzystywany i staje się elementem stosowanym bardzo często w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym, gdzie rzeczywiście mamy coraz więcej produktów zawierających właśnie aloes. Co ciekawe ta roślina jest znana od kilku tysięcy lat i jej doskonałe właściwości, natomiast jednak dopiero od pewnego czasu znów staje się on cenny i popularny.