Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Laserowe usuwanie tatuażu to obok chirurgicznego działania najskuteczniejszy zabieg, który będzie pozwalał na usunięcie z naszego ciała rysunku. Czy taka metoda pozwoli usunąć każdy tatuaż? Czy zabieg będzie bolesny, czy zostają po nim blizny?

Usuwanie tatuażu laserem Q-switch

Do usuwania tatuaży najczęściej wykorzystuje się laser Q-switch, który zastępuje obecnie inne zabiegi stosowane do usuwania tatuaży. Jak wygląda jego skuteczność? Przede wszystkim trzeba podkreślić, że te nowoczesne lasery posiadają kilka długości fali, które wnikają na rożne głębokości, są wychwytywane przez różne barwniki. Długość wiązki 1064 nm to szansa na pokonanie pigmentu czarnego, brązowego oraz ciemnoniebieskiego. Krótsza o połowę fala będzie absorbowana przez czerwony, fioletowy i pomarańczowy pigment. Do tego są również są dwie inne długości wiązki, które usuną barwnik niebieski i zielony. Można więc powiedzieć, że te cztery różne długości to czynnik, który sprawia, że laser jest skuteczniejszy niż znane wcześniej starsze lasery.

Dzięki Q-Switch usuwanie tatuażu z laserem staje się bezpieczniejsze, ponieważ jest tam krótki czas trwania impulsu i nie ma uszkodzenia tkanek otaczających tatuaż. Plamka wiązki jest płaska, zabieg krótki a koszty nie są drastycznie wysokie dla klienta.

Na czym polega zabieg laserowego usuwania tatuażu?

Zabieg usuwania tatuażu z laserem Q-Switch nie będzie wymagać znieczulenia. Najczęściej obszar poddany zabiegowi jest chłodzony z pomocą zimnego okładu. W przypadku osób, które mają niski próg bólu stosuje się krem znieczulających Emla. Zabieg będzie zajmował od kilku do około 30 minut. Wiele zależy od tego jak duży jest tatuaż. W tym czasie przykłada się końcówkę lasera w miejsce, gdzie znajduje się tatuaż i następuje uderzenie wiązką lasera. Gdy tatuaż podany będzie działaniu lasera nakłada się opatrunek i można opuścić klinikę.

Jeśli ktoś zastanawia się jak tatuaż będzie usuwany trzeba na początek zrozumieć co dzieje się w naszym ciele, gdy tworzy się tatuaż. Pojawia się tam stan zapalny i w związku z tym tworzone są tkanki, które otaczają cząsteczki pigmentu. Dzięki temu komórki żerne nie mają tam dostępu i nie mogą go usunąć. Gdy dojdzie do kontaktu lasera ze skórą, pigment zostanie rozbity na mniejsze części i uszkodzona będzie okalająca tkanka. W związku z tym makrofagi mogą usunąć pracę związaną z usunięciem pigmentu. Wiązka musi być tak dobrana, by pasowała pod kątem długości do pigmentu jaki ma być usunięty.

Zabieg ten jest najlepszym obecnie rozwiązaniem, gdy chodzi o usuwanie tatuaży, ale trzeba pamiętać, że nie daje nam 100% skuteczności. Laser wykazuje największa skuteczność przy czarnych tatuażach. Im jaśniejszy kolor tym trudniej usunąć tatuaż. Jeśli ktoś ma tatuaż biały musi wiedzieć, że takich obrazów nie da się usunąć ze skóry przez działanie lasera. Trudny do usunięcia jest także kolor zielony. Niekiedy pozostanie po tym obrys tatuażu. Koszty takiego zabiegu uzależnione są od wielkości i koloru tatuażu.

Dostępna jest również całkowicie nowa metoda usuwania tatuażu za pomocą lasera Discovery Pico. Dowiedz się więcej.