Jak kolagen działa na nasz organizm?

Jak kolagen działa na nasz organizm?

Już po dwudziestym piątym roku życia zaczyna się niepożądany proces, w następstwie którego nasz organizm systematycznie traci zdolność wytwarzania włókien kolagenowych. Nasza skóra szybko przekonuje się o tym, jak zgubny może być jego wpływ, nie mija bowiem wiele czasu, a zaczyna się marszczyć.

Na szczęście, mamy do czynienia z procesem, któremu jesteśmy w stanie przeciwdziałać. Oczywiście, musimy mieć świadomość tego, że problemy z kolagenem mogą pociągać za sobą niekorzystne konsekwencje nie tylko w odniesieniu do naszej skóry.

Jaki kolagen jest więc najlepszy?

Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem to, że jako ludzie nieustannie dążymy do zatrzymania jak najdłużej młodego wyglądy. Oczywiście, uzależnione jest to nie tylko od naszego wieku, ale i rodzaju skóry, zawsze możemy jednak liczyć na specjalistyczne kremy, dzięki którym proces starzenia się skóry ulega widocznemu spowolnieniu. Nie można jednak zapominać o tym, że pomimo różnic pomiędzy nami, to właśnie kolagen jest czynnikiem, który wszystkich nas łączy. Gdy więc organizm zaczyna tracić zdolność wytwarzania nowych włókien z jego udziałem, wszyscy cierpimy tak samo.

Odbudowa kolagenu

Kolagen na skórę

Kolagen to proteina, która stanowi nieocenione podparcie dla skóry. To właśnie on odpowiada też za jej właściwe napięcie i sprężystość. Włókna kolagenowe kojarzymy właśnie ze skórze, są one jednak obecne także w wielu innych narządach wewnętrznych. Jeśli więc dostarczamy kolagen z zewnątrz, wyświadczamy ogromną przysługę całemu naszemu organizmowi.

Oczywiście, mówiąc o zmianach, jakie wprowadza, nie można nie wspomnieć właśnie o skórze. Jego największe ubytki stają się udziałem pań, które właśnie przechodzą menopauzę. To właśnie wtedy jajniki przestają produkować estrogeny, a produkcja kolagenu spada z niezwykłą szybkością. Skóra staje się mało napięta, zwiększa się poziom jej suchości, a zmarszczki zdają się pogłębiać niemal z dnia na dzień.

Naukowcy uważają, że nawet, jeśli kolagen nie jest w stanie przeciwstawiać się temu procesowi, można liczyć na jego skuteczne działanie w momencie, w którym chcemy go spowolnić. Gdy jednak mówimy o ubytkach w skórze, nie mamy na myśli jedynie zmarszczek. Problemem staje się również cellulit, nie może być jednak inaczej, skoro również tkanka łączna traci swoje właściwości. Kolagen potrafi jednak rozwiązać i ten problem prowadząc do uelastycznienia skóry.